پرسش های متداول

چه كاری برای آماده سازی خود قبل از آزمون باید انجام داد؟

روز آزمایش : در آن روز لطفاً از 4 ساعت قبل از وقت CT  اسكن غذای جامد نخورید . همچنین می توانید مایعات سبك مثل قهوه ، چای ، آبگوشت ، سوپ ساده یا آب میوه در طول این زمان در حد معقول و معمول مصرف كنید. مصرف غذای جامد كم و جزئی در راستای جلوگیری از داشتن معده سنگین یك اقدام احتیاطی ساده قبل از هر روش پزشكی می باشد.

در بخش CT اسكن : برنامه ریزی كنید كه حداقل 15 دقیقه قبل از وقت آزمون به آنجا بروید. این كار زمان لازم را برای انجام كارهای دفتری مربوط به آزمون در اختیار شما قرار مبدهد. از شما خواسته می شود كه پرسشنامه مربوط به خلاصه پرونده پزشكی خود را راجع به داروها و حساسیت و اطلاعات مربوط به بیمه خود را پركنید.

چگونه عمل تومورهای كبدی انجام می شود؟

این كار تحت بی حسی موضعی انجام شده،ابتدا از طریق شریان ناحیه ران كاتر مخصوص وارد شریان كبدی گردیده و پس از آنژیوگرافی شریان كبد و مشخص شدن عروق تغذیه كننده تومور،كاتر بداخل عروق مربوط هدایت می شودو داروی شیمی درمانی همراه با مواد مسدودكننده رگ بداخل توده تزریق می شود.

پس از انجام عمل تومورهای كبدی چه علایمی خواهید داشت؟

  • احساس درد بعد از انجام این عمل كه معمولا" بر حسب موقعیت و وسعت ضایعه به مسكٌن جواب خواهد داد و بر طرف خواهد شد.

  • تب خفیف كه گاهی تا یك هفته پس از عمل هم وجود دارد.برای تهوع و استفراغ داروهایی هم در زمان عمل هم پس از آن تزریق خواهد شد ولی داشتن حالت تهوع بعد از عمل طبیعی می باشد.(حالت تهوع به علت داروهای شیمی درمانی است)

علایم ذكر شده پس از كموآمبولیزاسیون طبیعی می باشد. ولی در صورت تغییر ناگهانی و زیادتر شدن تب و لرز یا درد غیر قابل تحمل حتما" پزشك معالج خود را در جریان قرار دهید.

آیا پس از كمو آمبولیزاسیون نیازی به بستری شدن هست؟

  • معمولا" این عمل به صورت سرپایی انجام می شود و بعد از 4-3 ساعت تحت نظر بودن مرخص می شود.

  • ممكن است بر حسب وضعیت بیمار، نیاز به بستری شدن به مدت 24 ساعت باشد كه در صورت لازم این كار انجام خواهد شد.

آیا بعد از كموآمبولیزاسیون نیاز به داروی خاصی هست؟

بله، در هنگام ترخیص به بیمار داروهای : ضد درد، ضد تب، ضد تهوع، آنتی بیوتیك داده خواهد شد.

اقدامات پیگیری بعد از كموآمبولیزاسیون چه می باشد؟

  • اولین مراجعه بیمار یكماه پس از انجام عمل خواهد بود.

  • بیمار بعد از یك هفته قادر به انجام فعالیت طبیعی خود خواهد بود.

  • جهت ارزیابی موفقیت درمان، یكماه پس از عمل، سی تی اسكن و یا سونوگرافی در مركز انجام خواهد شد.

  • بر حسب میزان پاسخ به درمان، جلسات بعدی كموآمبولیزاسیون تعیین خواهد شد.

آیا CT اسكن مضر و خطرناك است؟

زمون به خودی خود كاملاً بی درد است از شما می خواهند كه در طول آزمون آرام روی تخت C T  اسكن دراز بكشید. بسته به نوع مطالعه شما ممكن است مورد تزریق قرار بگیرید یا از شما می خواهند كه مایعی بنوشید كه به آن ماده كنتراست می گویند. این قسمت از مراحل ممكن است سخت باشد. تعداد زیادی از عوامل كنتراست شامل ید است كه منجر به یك وانش حساسیتی در بعضی افراد می شود. بیمار اگر از قبل سابقه واكنشهای حساسیتی به ید یا عامل كنتراست دارد یا هرگونه حساسیتی كه دارد باید به پرستار یا تكنولوژیست بگوید.

میزان خطر رادیولوژی تا چه حد است؟

در آزمایش‌های رادیولوژی تشخیصی كه از اشعه ایكس استفاده می‌شود، میزان خطر براساس نوع آزمون در نظر گرفته شده متفاوت خواهد بود. در بسیاری از آزمون‌های پیشرفته مانند آنژیوگرافی برای باز كردن انسداد و گرفتگی عروق خونی و یا به جریان انداختن غیرمستقیم خون در عروق بدن از تشعشع بسیار زیادی استفاده می‌شود.

مضرات اشعه ایكس چیست؟

اگرچه اشعه ایكس و قرار گرفتن در معرض آن می‌تواند خطرناك باشد، اما آزمایش‌های تصویربرداری با این اشعه بیشتر به گونه‌ای انجام می‌شوند كه نتایج مورد نیاز با حداقل مقدار اشعه فراهم خواهد شد. تصمیم‌گیری برای انجام تصویربرداری با اشعه ایكس براساس نتایج انجام آزمایش و بررسی خطرات بالقوه ناشی از این پرتوها انجام می‌شود.

اسكن‌های ریوی در پزشكی هسته‌ای چیست؟

در پزشكی هسته‌ای عمدتاً دو نوع آزمایش پزشكی برای تشخیص معضلات ریوی وجود دارد. یكی اسكن ریوی تهویه‌ای است و دیگری اسكن ریوی پرفیوژنی نام دارد.گاهی به این آزمایش‌ها بطور جفتی اسكن وی/كیو (به انگلیسی: V/Q scan) نیز اطلاق می‌شود.

آیا پزشكی هسته ای بهتر از رادیو درمانی است؟

تصویربردارى به طریق هسته اى و تزریق و خوردن داروهاى هسته اى به هیچ وجه براى بدن مضر نیست. مواد رادیواكتیوى كه در پزشكیهسته اى مورد استفاده قرار مى گیرند نیمه عمر خیلى كوتاهى دارند و خیلى زود از بین مى روند. میزان پرتو تابش شده از این مواد پائین تر از اشعه Xمعمول و یا اشعه CT اسكن است و به راحتى از طریق ادرار یا كیسه صفرا حذف و دفع مى شود. در مقایسه رادیو درمانى (Radio Therapy) كه با پزشكى هسته اى متفاوت است، با تابش پرتو هاى مختلف یونیزه مثل آلفا، بتا و گاما و اشعه X تمام سلول ها را تحت تاثیر قرار مى دهد.

لیزر چگونه عمل می كند؟

پرتو لیزر به دیواره سیاهرگهای گشاد شده تابیده موجب جمع شدن دیواره های سیاهرگ رویهم میشود.

آیا بسته شدن سیاهرگها مشكل ساز نخواهد بود؟

خیر،بعد از درمان خون بجای این سیاهرگها از طریق سیاهرگهای سطحی و دیگر سیاهرگهای عمقی پا جریان می یابد.

آیا روش لیزر ایمن می باشدو عارضه عمده ای دارد؟

خیر،بطور ساده لیزر یك اشعه بسیار متمركز از جنس نور معمولی است و در پزشكی همواره به نحوی استفاده می شود كه بافتهای اطراف آن تحت تاثیر واقع نشود.

كارایی و ایمنی لیزر طی سالهای متمادی در بخشهای مختلف از چشم پزشكی تا پوست به اثبات رسیده است.
fax: (+98 21) 22 25 82 48, tel: (+98 21) 22 25 82 45-7 , email:info@pardisnoor.com